Results (2009)

White River 50 Mile Trail Run
USATF National 50 Mile Trail Championship

July 25, 2009 - Crystal Mtn WA
195 starters, 166 finishers
8700 feet elevation gain, 8700 feet elevation loss
Male Course Record Uli Steidl 6:32:43 - 2004
Female Course Record  Susannah Beck 7:32:12 - 2008

Overall          Last        First           USATF                                Run Time
Place Bib #      Name         Name   Sex Age Runner      City      State Country hr:min:sec

  1     7   Krupicka       Anton      M   25   x   Leadville       CO      USA     6:32:07   - Male CR
  2     1   Wardian        Michael    M   35   x   Arlington       VA      USA     6:51:49
  3     3   Crowther       Greg       M   36   x   Seattle         WA      USA     7:01:59
  4    204  Jurek          Scott      M   35   x   Seattle         WA      USA     7:13:09
  5     87  Fraser         Ian        M   35       Port Townsend   WA      USA     7:17:29
  6    104  Henshaw        Andrew     M   23   x   Lawrence        KS      USA     7:18:46
  7     4   Emerson        William    M   45   x   Portland        OR      USA     7:19:42
  8     61  Browning       Jeff       M   37   x   Bend            OR      USA     7:28:28
  9     94  Grant          Joseph     M   26   x   Portland        OR      USA     7:40:43
  10    6   Koerner        Hal        M   33   x   Ashland         OR      USA     7:43:01
  11    47  Kochik         Phil       M   31   x   Seattle         WA      USA     7:43:04
  12    16  Hewey          Adam       M   41   x   Seattle         WA      USA     7:43:29
  13   181  Twardzik       Chris      M   34       Snoqualmie      WA      USA     7:46:16
  14    35  Ohlrich        Miles      M   40       Seattle         WA      USA     7:50:15
  15    5   Freeman        Lon        M   34   x   Kensington      CA      USA     7:52:43
  16    2   Semick         Kami       F   43   x   Bend            OR      USA     7:57:35
  17   206  Wallace        Patrick    M   51       Lake Oswego     OR      USA     8:11:51
  18   115  Johnson        Stuart     M   42   x   Bainbridge Is.  WA      USA     8:18:20
  19   173  Simms          Matthew    M   40       Langley         WA      USA     8:19:10
  20   126  L'Heureux      Prudence   F   38   x   Tahoe City      CA      USA     8:19:52
  21   194  Seed           Leif       M   32   x   Corvallis       MT      USA     8:25:11
  22   112  Huggins        Bill       M   39       Seattle         WA      USA     8:25:12
  23   102  Harrington     Andrew     M   29       Fairbanks       AK      USA     8:30:11
  24    40  Robinson       Jon        M   30       Seattle         WA      USA     8:31:48
  25   191  Woerne         Robert     M   44   x   Grand Junction  CO      USA     8:33:11
  26   189  Wilskey        Shawna     F   37       Burlington      WA      USA     8:33:40
  27   210  Pooler         Ralph      M   42       Seattle         WA      USA     8:35:02
  28   114  Jacques        Frank      M   47       langley         WA      USA     8:35:12
  29   155  Peters         Jerry      M   36       Seattle         WA      USA     8:35:57
  30   208  Brooks         Erik       M   37       Winthrop        WA      USA     8:46:29
  31    89  Gallant        Daniel     M   49   x   Bellingham      WA      USA     8:47:01
  32    21  Creighton      Joe        M   29       Seattle         WA      USA     8:47:46
  33    71  Cruzat         Ben        M   31       Maple Valley    WA      USA     8:48:41
  34   152  Parker         Ellen      F   32   x   Seattle         WA      USA     8:48:56
  35    56  Beckwith       Patrick    M   24       Issaquah        WA      USA     8:50:56
  36   107  Hill           Loren      M   47   x   Seattle         WA      USA     8:51:57
  37    51  Askew          Darla      F   36   x   Bend            OR      USA     8:53:24
  38   207  Polizzi        Lisa       F   37       Vancouver       BC      CAN     8:59:26
  39   133  Martineau      Arthur     M   41   x   Bellevue        WA      USA     8:59:32
  40   116  Kahrs          Matthew    M   28       Smyrna          GA      USA     9:06:14
  41   161  Reinkensmeyer  Kevin      M   38       Fircrest        WV      USA     9:08:04
  42    50  Connell        Owen       M   45       Seattle         WA      USA     9:12:34
  43    13  Ralstin        Kendra     F   41   x   Puyallup        WA      USA     9:14:30
  44    73  Curran         Rob        M   27       Seattle         WA      USA     9:18:54
  45   187  Williams       George     M   50   x   Santa Barbara   CA      USA     9:21:58
  46   167  Schnaitter     Karl       M   27       Santa Cruz      CA      USA     9:22:21
  47   209  Kuperberg      Dan        M   45       Winthrop        WA      USA     9:26:29
  48    81  Erisman        Ryan       M   34       Seattle         WA      USA     9:30:55
  49    77  Douglas        Kevin      M   21       Mount Vernon    WA      USA     9:31:28
  50    97  Gross          Brian      M   52       Victory         BC      CAN     9:31:57
  51    39  Roberge        Steve      M   37       Renton          WA      USA     9:34:13
  52   139  McTaggart      Shawn      F   32   x   Renton          WA      USA     9:35:48
  53   180  Tompkins       Joseph     M   38       Mount Vernon    WA      USA     9:37:25
  54   125  Larsen         Grant      M   19   x   Bellingham      WA      USA     9:37:55
  55    14  Skytta         Allen      M   32       Seattle         WA      USA     9:38:06
  56   143  Mickelberry    Shad       M   33       Las Vegas       NV      USA     9:43:58
  57    38  Podell         Michael    M   41       Seattle         WA      USA     9:45:14
  58    75  Davis          Andrew     M   40       Edina           MN      USA     9:46:28  Early Start
  59    99  Hanes          Cameron    M   41       Eugene          OR      USA     9:50:18
  60   154  Persons        Lew        M   60   x   Spokane         WA      USA     9:55:24
  61   132  Maitland       Murray     M   51       Lake Forest ParkWA      USA     9:59:53
  62   137  McKNight       Ryan       M   36       Bothell         WA      USA    10:03:10
  63   177  Stuart         Terry      M   45       Bellevue        WA      USA    10:03:22
  64   192  Wolpin         Seth       M   37       Seattle         WA      USA    10:05:33
  65    43  Wheeler-Jacobs Wendy      F   41   x   Sammamish       WA      USA    10:08:17
  66    53  Bae            Richard    M   37       Portland        OR      USA    10:08:32
  67   203  Sweet          Brian      M   37       Winthrop        WA      USA    10:09:05
  68    65  Coates         Spencer    M   21       Renton          WA      USA    10:10:09
  69   123  Kleiman        Darcy      F   32       Talent          OR      USA    10:11:20
  70   195  Hoffman        Tonya      F   29       Seattle         WA      USA    10:15:12
  71    68  Crompton       Charles    M   61       Everson         WA      USA    10:15:24
  72   130  Mabel          Iris       F   40       Edmonds         WA      USA    10:15:24
  73    66  Covarrubias    Tony       M   48       Renton          WA      USA    10:16:27
  74    88  Frederick      Timothy    M   41       Washington      DC      USA    10:17:57
  75    8   Pirrung        Roy        M   61   x   Kohler          WI      USA    10:27:32
  76   100  Hankins        Francie    F   44   x   Spokane         WA      USA    10:28:16
  77   165  Ryding         Kristen    F   46       Tumwater        WA      USA    10:28:35
  78   212  Varner         Carly      F   28       Ashland         OR      USA    10:29:06
  79   157  Purpus         Eric       M   29       Seattle         WA      USA    10:30:06
  80   151  Paquette       Dan        M   33       Seattle         WA      USA    10:30:07
  81    12  Morrison       Brian      M   30       Seattle         WA      USA    10:30:08
  82   140  Medak          Matt       M   29       Sammamish       WA      USA    10:31:57
  83    82  Flaker         Jeff       M   39       Boise           ID      USA    10:31:59
  84   168  Schultheiss    Chris      M   36       seattle         WA      USA    10:35:02
  85   150  O'Brien        Bob        M   51   x   Vancouver       WA      USA    10:35:22
  86   134  Mastrangelo    Michael    M   22       Annapolis       MD      USA    10:38:14
  87    54  Barnes         Eric       M   52       Puyallup        WA      USA    10:39:27  Early Start
  88    26  Karlen         Jon        M   50       Port Orchard    WA      USA    10:40:14
  89   183  Villalon       Thomas     M   24       Seattle         WA      USA    10:42:19
  90    15  Smith          Rob        M   51       Victoria        BC      CAN    10:43:32
  91    33  Novak          John       M   40       Seattle         WA      USA    10:44:10
  92    17  Andel          Alex       M   37       Kirkland        WA      USA    10:45:29
  93   118  Kayler         Dean       M   45       Renton          WA      USA    10:45:30
  94   193  Yuen           Charles    M   40       Seattle         WA      USA    10:45:41
  95   159  Reeves         Herb       M   55       Olympia         WA      USA    10:46:48
  96    57  Betts          Kellen     M   27   x   Anacortes       WA      USA    10:46:59
  97    93  Grade          Michael    M   43       San Francisco   CA      USA    10:49:10
  98   179  Tomchick       Scott      M   43       Lynnwood        WA      USA    10:51:59  Early Start
  99   164  Rosenfeld      Janet      F   43       Vancouver       BC      CAN    10:52:54
 100   117  Kasteler       Brandon    M   37       Gig Harbor      WA      USA    10:53:18
 101   196  Swordmaker     Erik       M   43       Bellingham      WA      USA    10:53:44
 102   149  Nguyen         Tracey     F   36       Bellevue        WA      USA    10:58:46
 103   169  Schultz        Gus        M   31       Seattle         WA      USA    11:00:24
 104    67  Crain          Alvin      M   36       Mount Vernon    WA      USA    11:00:35
 105   147  Mullen         Jess       F   34       Seattle         WA      USA    11:06:16
 106    36  Phan           Van        F   38   x   Maple Valley    WA      USA    11:07:39
 107   175  Straub         John       M   36       Kingston        WA      USA    11:07:39
 108    45  Alexander      Lorie      F   50       Vernon          BC      CAN    11:07:48
 109   108  Holt           Craig      M   42       Seattle         WA      USA    11:07:48
 110   201  Uehisa         Jenny      F   33       Ventura         CA      USA    11:18:32
 111    41  Sears          Dan        M   38       Bellevue        WA      USA    11:22:33
 112    95  Griffith       Christian  M   38       Norcross        GA      USA    11:24:36
 113   101  Hanson         Cody       M   20       Auburn          CA      USA    11:24:49
 114   185  Welch          Michael    M   27       Sumner          WA      USA    11:25:18
 115   160  Reichardt      Kristen    F   19       Foresthill      CA      USA    11:29:04
 116   135  Mathers        Troy       M   29   x   Mooresville     IN      USA    11:30:36
 117   145  Miskin         Clive      M   50       Dallas          TX      USA    11:32:49
 118   211  Thomas         Will       M   31       Fall City       WA      USA    11:35:25  Early Start
 119    29  Mangiantini    Glen       M   51   x   Bellevue        WA      USA    11:37:56
 120   171  Seliber        Roy        M   49       Sammamish       WA      USA    11:40:18
 121    60  Britt          Faye       F   34   x   Everett         WA      USA    11:40:32
 122    63  Carluccio      Judy       F   42       Issaquah        WA      USA    11:42:10
 123   109  Hopkins        Barry      M   55       Castlegar       BC      CAN    11:42:10
 124   158  Redford        Nathan     M   27       Seattle         WA      USA    11:44:02
 125   103  Hefta-Gaub     Brad       M   40       Seattle         WA      USA    11:45:48  Early Start
 126   156  Pierce         Donald     M   36       Yelm            WA      USA    11:49:29  Early Start
 127   110  Houser         Jason      M   33       Ridgefield      WA      USA    11:50:09  Early Start
 128    20  Coates         David      M   36       Seattle         WA      USA    11:53:33
 129   163  Rockman        Jason      M   36       Smyrna          GA      USA    11:54:20
 130    22  Ettinghausen   Ed         M   46       Wildomar        CA      USA    11:54:59
 131   131  Maislen        Michelle   F   35       Woodinville     WA      USA    11:55:28
 132   144  Midbust        George     M   55       Richland        WA      USA    11:57:25  Early Start
 133   124  Konopack       Jim        M   29       Howell          NJ      USA    11:58:20  Early Start
 134   128  Loihl          Angela     F   40       Seattle         WA      USA    12:00:35
 135   197  McDonald       Barefoot T M   45       Seattle         WA      USA    12:00:35
 136   120  Keizer         Jamie      F   33       Snoqualmie      WA      USA    12:01:23
 137    46  Allen          Wayne      M   36       Seattle         WA      USA    12:03:01  Early Start
 138    90  Galvin         Mark       M   21       Dublin                  IRL    12:06:01
 139   153  Perry          Heidi      F   38       Lacey           WA      USA    12:13:55
 140   178  Sustar         Philip     M   37       Smyrna          GA      USA    12:16:09
 141    76  Dellinger      Robert     M   39       Lynnwood        WA      USA    12:17:20  Early Start
 142   176  Stringer       Challis    F   34       Langley         WA      USA    12:20:29
 143    64  Casal          Janet      F   51       Kirkland        WA      USA    12:20:44  Early Start
 144   141  Messenger      Don        M   55       Sammamish       WA      USA    12:20:44  Early Start
 145   111  Huerta         Lisa       F   47   x   Foresthill      CA      USA    12:24:44
 146   121  Kelly          Joe        M   27       Seattle         WA      USA    12:25:32  Early Start
 147   170  Schulz         Rainer     M   66   x   Roy             WA      USA    12:27:23  Early Start
 148   122  Kesselring     Keith      M   49       Arlington       WA      USA    12:28:21  Early Start
 149    78  Dutton         Dave       M   52       Camano Island   WA      USA    12:28:32
 150   136  McCann         Molly      F   39       Palm Beach GardeFL      USA    12:38:45
 151    37  Plemel         Nic        M   28       Seattle         WA      USA    12:40:30  Early Start
 152    74  Dahlby         Mark       M   45       Tacoma          WA      USA    12:42:24  Early Start
 153    58  Billingslea    Everett    M   48       Seattle         WA      USA    12:49:19
 154   190  Winslow        Gus        M   49       Edmonds         WA      USA    12:49:19
 155    28  Leatherman     Phil       M   67       Bainbridge IslanWA      USA    12:53:42  Early Start
 156   113  Huilca         Javier     M   27       Hillsboro       OR      USA    12:55:31
 157    69  Crompton       Kathy      F   52       Everson         WA      USA    12:56:07  Early Start
 158    98  Hall           Harvey     M   43       Olympia         WA      USA    12:56:18
 159    19  Brown          Tracy      F   48       Seattle         WA      USA    12:56:29  Early Start
 160    32  Mukai          Donald     M   61   x   Bellevue        WA      USA    13:23:19  (Over Regular Start Cuttoff 13:00:00)           
 161    49  Appel          Jenny      F   35       Puyallup        WA      USA    13:26:16  Early Start
 162   106  Hester         Robert     M   35       Bonney Lake     WA      USA    13:26:16  Early Start
 163   172  Sherbow        Mark       M   50       Ashland         OR      USA    13:32:19  Early Start
 164   199  Walter         Linda      F   57       Puyallup        WA      USA    13:33:03  Early Start
 165   142  Michal         Ken        M   38       San francisco   CA      USA    14:06:47  Early Start (Over ES Cuttoff 14:00:00)
 166   198  Williams       Melissa    F   26       Gilbert         AZ      USA    14:10:44  Early Start (Over ES Cuttoff 14:00:00)